Bedste kamera til madfotografering? 9 bud fra $729 (2026)

Det bedste kamera til madbilleder afhænger af, hvad billederne skal bruges til. Til billeder til menukort og leveringsapps er en nyere mobil nok, og en mobil sammen med en AI-baseret madfoto-editor dækker de fleste restauranters behov.
Til blogs og Instagram er et Canon EOS R50 til $729 med et fast makroobjektiv det klogeste køb. Til betalte kundeopgaver, tryk og emballage er et kamerahus i 35mm-format som Canon EOS R6 Mark III stadig bedst, og intet i en mobil kan erstatte det.
Hurtigt overblik: Restauranter, der lægger billeder på Uber Eats og DoorDash, har sjældent brug for et kamera: En nyere mobil og AI-redigering koster cirka $2 til $3 pr. brugbart menubillede inklusive ejerens tid, mod omtrent $13 til $17 med et kamerasæt. Madbloggere får mest for pengene med Canon EOS R50 eller Nikon Z50 II med et makroobjektiv. Det er ved betalte kundeopgaver og billeder, der trykkes i større format end cirka 7 tommer, at full-frame- og mellemformatkameraer tjener deres pris hjem.
Alle priser nedenfor er amerikanske priser, kontrolleret den 1. november 2026, i den uge hvor Black Friday-tilbuddene på kameraer begynder. Priserne ændrer sig fra uge til uge, så se dem som et øjebliksbillede og ikke et tilbud.
Der er ingen affiliatelinks på denne side, og vi tjener intet på de kameramærker eller forhandlere, der nævnes her. Vi står dog bag FoodShot, en AI-baseret madfoto-editor, så hav det i baghovedet, når du vurderer det, vi skriver om mobiler.
Det bedste kamera til madfotografering efter behov: beslutningstabellen
Vælg den kolonne, der passer til det, dine billeder skal bruges til, og læs derefter på tværs af den række, du er interesseret i. »Sæt med ét objektiv til madfotografering« betyder kamerahuset plus det ene makroobjektiv, vi ville købe først, til dagens listepris.
| Billeder til menukort og levering | Blog og Instagram | Betalte kundeopgaver | |
|---|---|---|---|
| Bedste valg | iPhone 18 Pro eller den nyere mobil, du allerede har | Canon EOS R50 (eller Nikon Z50 II) | Canon EOS R6 Mark III (Nikon Z5II ved et strammere budget) |
| Pris for kamerahus | $1.199 eller $0, hvis din mobil er fra de seneste 3 år | $729 (R50) / cirka $950 til $1.000 (Z50 II) | $2.799 (R6 III) / cirka $1.700 (Z5II) |
| Sæt med ét objektiv til madfotografering | Mobil plus en holder til fotografering oppefra til $20 til $40 | $1.268 med RF 35mm f/1.8 Macro ($539) | $4.148 med RF 100mm f/2.8L Macro ($1.349) |
| Tethering til en bærbar computer | Nej | Ja på R50 via langsom USB 2.0 | Ja, fuld understøttelse i EOS Utility og Capture One |
| Video | Op til 120 fps i UHD | UHD ved 30 fps (R50) / 60 fps (Z50 II) | 7K open gate, 120 fps i UHD |
| Pris pr. brugbart menubillede | Cirka $0,42 i direkte udgift med mobilen alene; $0,72 til $1,20 med AI-redigering | Cirka $6,75 i direkte udgift med et R50-sæt | Cirka $18,75 i direkte udgift, hvis sættet kun bruges til dit eget menukort |
| Hvor det kommer til kort | Store print; ingen rigtig tethering | Ingen billedstabilisering i nogen af kamerahusene | Prisen, og det er overkill til et miniaturebillede i en leveringsapp |
Prisrækken bygger på et regneeksempel længere nede: Et menukort med 40 retter fotograferes på ny to gange om året i tre år, hvilket giver 240 brugbare billeder. Selv hvis du ændrer tallene, er rækkefølgen den samme. Forskellen bliver først mindre, hvis du fotograferer mange hundrede retter om året.
De 9 bedste kameraer til madfotografering i 2026 sammenlignet
Disse ni kameraer dækker alle prisklasser, fra en mobil, du allerede ejer, til et mellemformatkamerahus til $5.699. Alle otte dedikerede kameraer er spejlløse, fordi det er til dem, næsten alle nye objektiver udkommer. De fordeler sig på fire prisniveauer: under $1.000, omkring $1.500, omkring $3.000 og fra $4.500 og opefter.
| # | Kamera | Bedst til | Pris for kamerahus (1. nov. 2026) | Sensor og opløsning | Billedstabilisering i kamerahuset | Tethering | Højeste videokvalitet |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | iPhone 18 Pro | Billeder til menukort og levering | $1.199 | Mobil, 48 MP hovedkamera | OIS med sensorforskydning | Nej | UHD 120 fps |
| 2 | Canon EOS R50 | Budgetkamera til blogs | $729 | APS-C, 24,2 MP | Nej | Ja (USB 2.0) | UHD 30 fps |
| 3 | Nikon Z50 II | Makro for begyndere | Cirka $950 til $1.000 | APS-C, 20,9 MP | Nej | Delvist | UHD 60 fps |
| 4 | Fujifilm X-S20 | Farver direkte fra kameraet | Cirka $1.300 til $1.500 | APS-C, 26,1 MP | Ja, op til 7 trin | Ja | 6,2K 30 fps |
| 5 | Nikon Z5II | Full-frame til en god pris | Cirka $1.700 | Full-frame, 24,5 MP | Ja, 7,5 trin | Ja | UHD 30 fps uden beskæring |
| 6 | Canon EOS R6 Mark III | Betalte kundeopgaver | $2.799 | Full-frame, 32,5 MP | Ja, 8,5 trin | Ja | 7K open gate |
| 7 | Sony a7 V | Video og stillbilleder | $2.898 | Full-frame, 33 MP | Ja | Ja | UHD 120 fps (beskåret) |
| 8 | Sony a7R VI | Store print og beskæringer | $4.499,99 | Full-frame, 66,8 MP | Ja | Ja | 8K |
| 9 | Fujifilm GFX100S II | Emballage og reklamer | $5.699 | Mellemformat, 102 MP | Ja | Ja | UHD 30 fps |
1. iPhone 18 Pro: bedste mobil til billeder til menukort og levering
iPhone 18 Pro er den bedste mobil til madfotografering i år, fordi hovedkameraet på 48 MP nu har en ægte variabel blænde fra f/1.48 ned til f/4.0. Indstillingen f/4.0 gør en forskel ved bordet: Den holder en hel pizza eller et bræt med deleretter skarpt i stedet for at lade bagkanten flyde ud i uskarphed.
Apple lancerede den i september 2026 til $1.199, hvilket er $100 mere end den forrige model ifølge PCMag. Objektivet med 2x zoom (svarende til 48 mm) er det, du skal bruge til anrettede retter, fordi det undgår vidvinklens udstrakte tallerkenlook.
Du får også makro med 48 MP, RAW-filer, manuel kontrol over blænde, lukkertid og hvidbalance samt UHD-video med op til 120 fps. Vores guide til iPhone-kameraindstillinger til mad gennemgår de præcise indstillinger.
På Android er Pixel 11 Pro ($1.099) alternativet. The Guardians anmeldelse af Pixel 11 Pro kalder den »en fremragende mindre mobil med et suverænt kamera«.
Til et menukort er begge mobiler mere end tilstrækkelige. DoorDash kræver mindst 1400 × 800 pixels, og en fil på 48 MP er mange gange større.
- Vælg den, hvis: du fotograferer til dit eget menukort, dine opslag i leveringsapps og dine opslag på sociale medier.
- Spring den over, hvis: du har brug for tethering under fotograferingen, store print eller det særlige udtryk fra en ægte 100mm-makro.
2. Canon EOS R50: bedste budgetkamera til madbloggere
Canon EOS R50 er det kamera, madbloggere bør købe først: $729 for kamerahuset hos B&H og i Canons butik, en APS-C-sensor på 24,2 MP og en udfoldelig skærm til billeder oppefra. Canons butik med istandsat udstyr har haft det helt nede til $449, hvilket gør det til det billigste kamera med udskifteligt objektiv her, når det er på lager.
Kombiner det med RF 35mm f/1.8 Macro IS STM ($539). På en APS-C-sensor giver dette faste objektiv en billedvinkel svarende til 56 mm, tæt på det naturlige synsfelt, og det fokuserer tæt nok til at gengive krummer og saucens struktur i halv naturlig størrelse. Sættet koster $1.268, cirka det samme som en topmodel blandt mobiler.
Madblogger fotograferer en citron-blåbærkage i skiver fra en vinkel på 45 grader med et lille spejlløst APS-C-kamera og makroobjektiv
R50 understøtter tethering via Canons gratis EOS Utility, og ejere i Canon Community fortæller, at Capture One også genkender det. Porten kører med USB 2.0-hastighed, så hver RAW-fil er et øjeblik om at blive overført.
UHD-video med 30 fps er ubeskåret, hvilket er rigeligt til opskriftsreels. Hvis du driver et opskriftswebsite, viser vores side til madbloggere, hvordan billederne passer ind i ugens udgivelser.
- Vælg det, hvis: du driver en madblog, laver mad derhjemme eller vil lære manuel eksponering.
- Spring det over, hvis: du fotograferer håndholdt på restauranter med svagt lys; der er ingen billedstabilisering i kamerahuset.
3. Nikon Z50 II: bedste begynderkamera med et makroobjektiv til systemet
Nikon Z50 II koster lige nu cirka $950 til $1.000 for kamerahuset, og dets bedste egenskab er et objektiv: Nikkor Z DX MC 35mm f/1.7. Dette makroobjektiv blev lanceret til $449 sidst i 2025, fokuserer helt ned til 0,16 m (6,3 tommer) og giver en billedvinkel svarende til 52,5 mm på denne APS-C-sensor på 20,9 MP.
Kameraet har 209 fokuspunkter, en drejelig skærm, UHD-video med 60 fps og en videofunktion til produktfremvisning, som flytter fokus til det, du holder op foran objektivet. Digital Camera World udpeger det som det bedste begynderkamera til mad i sin egen købsguide.
Tethering er hagen. Nikon tilføjede først livevisning til Z50 II i sit gratis NX Tether-program i opdateringen den 13. oktober 2026, og det står stadig ikke på Nikons liste over kamerahuse, der understøtter alle funktioner i NX Tether.
Ligesom R50 har det ingen billedstabilisering i kamerahuset, så du skal bruge et stativ til at holde det stabilt. Læs vores guide til makrofotografering af mad for teknikker til nærbilleder.
- Vælg det, hvis: du vil have den billigste vej til ægte detaljer i nærbilleder.
- Spring det over, hvis: du planlægger, at kunder skal godkende billeder under fotografering med tethering.
4. Fujifilm X-S20: bedste farver direkte fra kameraet
Fujifilm X-S20 er kameraet, du skal vælge, hvis du hader at redigere. Fujifilms 19 filmsimuleringer giver dig JPEG-billeder, der ser færdigredigerede ud, direkte i kameraet, og X-Trans-sensoren på 26,1 MP har billedstabilisering i kamerahuset, som er opgivet til op til 7 trin.
Forvent at betale cirka $1.300 til $1.500 for kamerahuset. Amazon havde det til $1.499 tidligere i år, mens andre forhandlere ligger omkring $1.299.
Vi valgte X-S20 frem for den billigere X-T30 III af én grund: tethering. Fujifilm har tilføjet understøttelse af X-S20 til sit gratis X Acquire-program, og manualen gennemgår fotografering med tethering via USB eller Wi-Fi. Ejere på Reddit fortæller, at X-T30-kamerahusene slet ikke understøtter tethering.
Det oplagte makroobjektiv er XF 30mm f/2.8 R LM WR, som PCMag anmeldte til lanceringsprisen på $599,95. Det giver ægte 1:1-forstørrelse og er vejrforseglet, hvilket er en fordel omkring damp og stænk. Et sæt ender på cirka $1.900 til $2.100.
- Vælg det, hvis: du lægger billeder op dagligt og vil have farver, du kan udgive uden redigering.
- Spring det over, hvis: du har brug for en større sensors udtryk eller planlægger store print.
5. Nikon Z5II: full-frame-kameraet med mest værdi for pengene
Nikon Z5II er den billigste vej i denne guide til et digitalkamera i 35mm-format, der kan alt det, en professionel madfotograf har brug for. Det blev lanceret til cirka $1.700 i april 2025 ifølge Wikipedia og ligger stadig omkring den pris fra nyt. Nikon USA har solgt istandsatte kamerahuse til $1.279,95.
Du får en bagbelyst sensor på 24,5 MP, 7,5 trins billedstabilisering i kamerahuset, autofokus ned til -10 EV og en drejelig skærm. Det står på Nikons liste over kameraer med fuld understøttelse af NX Tether, og NX Tether sender filer direkte videre til Capture One.
Tilføj Nikkor Z MC 50mm f/2.8, et kompakt 1:1-makroobjektiv, som producenten fremhæver til madbilleder, og sættet lander på omtrent $2.350. Det er cirka halvdelen af prisen på R6 Mark III-sættet nedenfor, mens du får det meste af billedkvaliteten.
- Vælg det, hvis: du er begyndt at tage betalte opgaver og vil have en større sensor uden en regning på $4.000.
- Spring det over, hvis: du har brug for hurtig UHD-video med 60 fps uden beskæring.
6. Canon EOS R6 Mark III: bedste allroundkamera til betalte kundeopgaver
Canon EOS R6 Mark III er det, du skal vælge, når kunderne betaler regningerne. Amazon havde det til $2.799 for kamerahuset alene den 13. oktober 2026, og pristjenester viser en laveste Amazon-pris på $2.599. Canon annoncerede det i november 2025.
Det kombinerer en sensor på 32,5 MP med 8,5 trins stabilisering, serieoptagelse med 40 fps til væske, der hældes eller drypper, to kortpladser (CFexpress og SD), 7K open gate-video og UHD med 120 fps. To kortpladser er vigtige på en betalt opgave: Hver fil gemmes to gange, så et defekt kort ikke koster billederne fra en kundeopgave.
Madstylist glaserer barbecueribs under et full-frame-kamera med tethering og et 100mm-makroobjektiv i et professionelt studie
Det oplagte objektiv er RF 100mm f/2.8L Macro IS USM til $1.349. Det når en forstørrelse på 1,4x og har en SA-kontrolring, der ændrer blødheden i de uskarpe områder, hvilket er nyttigt til anrettede desserter. Hele sættet koster $4.148.
Canons egen artikel om fototaskens indhold med madfotografen Yasmin Albatoul viser et typisk forløb. Hun lærte at fotografere med et EOS 600D på begynderniveau, fik over 105.000 følgere på Instagram og arbejder nu med et EOS R5: Først et begynderkamerahus, dernæst det kamera med større sensor, som kunder inden for madfotografering forventer, når arbejdet bliver betalt.
- Vælg det, hvis: du fotograferer og filmer for restauranter, brands eller bureauer.
- Spring det over, hvis: dine billeder udelukkende bliver vist i leveringsapps.
7. Sony a7 V: bedst til både madvideo og stillbilleder
Sony a7 V koster $2.898 hos B&H mod en vejledende udsalgspris på $2.899,99 i Sonys butik, og det er det stærkeste spejlløse hybridkamera blandt disse modeller til dem, der filmer lige så meget, som de fotograferer. Sensoren på 33 MP med delvist stablet opbygning klarer 30 fps uden sort skærm mellem billederne, og AI-baseret motivgenkendelse holder en vært i fokus gennem en opskriftsvideo.
Videograf filmer en kok, der vender nudler i en flammende wok, med et spejlløst kamera på en håndholdt gimbal
Der er begrænsninger, som er værd at kende. DPReviews anmeldelse af a7 V bemærker, at det mangler den open gate- og interne RAW-video, som Canon R6 III tilbyder, og Sonys egen specifikationsside siger, at UHD med 120 fps kun virker i APS-C-beskæringstilstand. Til opskriftsvideoer og reels betyder intet af det ret meget.
Tethering foregår via Sonys gratis Imaging Edge Desktop over USB eller Wi-Fi. Kombiner kamerahuset med FE 90mm f/2.8 Macro G OSS ($1.048), et 1:1-makroobjektiv med optisk stabilisering, så får du et sæt til omkring $3.950.
- Vælg det, hvis: du driver en madkanal eller optager opskriftsvideoer for kunder.
- Spring det over, hvis: du kun tager stillbilleder; Z5II eller R6 III giver mere for mindre.
8. Sony a7R VI: bedst til store print og kraftige beskæringer
Sony a7R VI er kameraet i 35mm-format, du skal vælge, når hver pixel tæller. Sony annoncerede det den 13. maj 2026 med en fuldt stablet sensor på 66,8 MP, serieoptagelse med 30 fps og 8K-video. The Verge oplyste prisen på $4.499,99, hvilket er $600 mere end a7R V kostede ved lanceringen.
Til et menukort eller en kogebog giver den opløsning dig to ting. For det første plads til at beskære én fil taget oppefra til et kvadrat, et leveringsbanner i 16:9 og en lodret story. For det andet nok detaljer til et menukortomslag eller en vinduesdekoration.
Sony opgiver 759 fokuspunkter med fasedetektion på sin side om a7R VI, og det normale ISO-område går fra 100 til 32.000. Sony angiver også et dynamisk område på op til 16 trin, hvilket hjælper med blanke saucer ved siden af mørke tallerkener.
To forbehold: Det bruger et nyt batteri, der ikke er kompatibelt med ældre Sony-batterier, og RAW-billeder på 66,8 MP fylder hurtigt kort og bærbare computere. Med FE 90mm-makroobjektivet koster sættet cirka $5.550.
- Vælg det, hvis: du arbejder med kogebøger, trykte annoncer eller store menutavler.
- Spring det over, hvis: dit arbejde bliver vist på Instagram; du vil aldrig se de ekstra pixels.
9. Fujifilm GFX100S II: bedste mellemformatkamera til emballage og reklamer
Fujifilm GFX100S II blev lanceret til $4.999 i 2024, men B&H og Amazon havde det til $5.699 i oktober 2026. Fujifilm hævede også den japanske pris på dette kamerahus med cirka 14% den 1. oktober ifølge CineD. Ingen ved endnu, om de amerikanske priser følger med, hvilket er endnu en grund til at leje først.
Sensoren på 102 MP måler 43,8 × 32,9 mm, cirka 1,7 gange arealet af en sensor i 35mm-format. Det giver de bløde toneovergange, som emballagedesignere og reklamebureauer betaler for, og filer, der kan printes i næsten 39 tommers bredde ved 300 ppi. Kamerahuset vejer 883 g, har billedstabilisering i huset og understøtter tethering til X Acquire og Capture One.
Trykker undersøger et stort print af en ferskengalette gennem en messinglup, i den printstørrelse hvor et mellemformatkamera betaler sig
Det klassiske objektiv til madretter her er GF 120mm f/4 Macro, som giver en billedvinkel svarende til 95 mm og gengiver i halv naturlig størrelse. Det sælges fra nyt til cirka $3.000 hos forhandlerne i dag. Et sæt koster omkring $8.700.
Fotografer, der har brug for dette kamera et par gange om året, lejer det normalt. Madfotografen Regan Baroni skriver om at gøre det samme med et Nikon D850: Hun lejer det til særlige kundeprojekter i stedet for at eje et.
- Vælg det, hvis: du arbejder med emballage til dagligvarer, reklametavler og landsdækkende reklamer.
- Spring det over, hvis: du spørger dig selv, om du har brug for det. Det har du ikke.
Hvad koster ét brugbart menubillede? Kamerasæt, mobil eller mobil + AI
I vores regneeksempel koster et brugbart menubillede cirka $6,75 i direkte udgift med et kamerasæt til $1.600, cirka $0,42 med en mobil, du allerede ejer, og $0,72 til $1,20 med en mobil plus AI-redigering. Læg ejerens tid oveni, og forskellen vokser, fordi en fotografering med kamera tager længst tid pr. ret.
Komplet kamerasæt til madfotografering lagt systematisk op og set oppefra ved siden af en enkelt mobil til sammenligning af prisen pr. brugbart menubillede
Her er forudsætningerne, så du kan sætte dine egne tal ind:
- Menukort: 40 retter, fotograferet på ny to gange om året ved sæsonskift, over 3 år = 240 brugbare billeder.
- Kamerasæt: Canon EOS R50 ($729) plus RF 35mm f/1.8 Macro ($539) plus cirka $350 til et stativ med en arm til fotografering oppefra, ét LED-panel med softbox og to baggrunde (én sort, én marmor). I alt cirka $1.618.
- Mobil: En mobil, du allerede ejer, plus cirka $100 til en mobilholder til fotografering oppefra og et lille LED-panel.
- Mobil + AI: De samme mobilbilleder, redigeret med FoodShot. Abonnementerne koster $15 for 25 billeder, $45 for 100 eller $99 for 250 om måneden ($9, $27 og $59 om måneden ved årlig betaling), så ét billede koster $0,36 til $0,60. Vi antager, at du beholder ét af hver to resultater.
- Din tid: Værdisat til $20 i timen. Minutterne pr. ret er vores skøn for en ejer, der arbejder alene, og ikke en målt undersøgelse.
| Pr. brugbart menubillede | Kamerasæt (R50 + makro + LED) | Nyere mobil alene | Mobil + AI-redigering |
|---|---|---|---|
| Direkte startudgift | Cirka $1.618 | Cirka $100 | $0 ekstra |
| Direkte udgift pr. billede fordelt på 240 billeder | Cirka $6,75 | Cirka $0,42 | $0,72 til $1,20 |
| Aktive arbejdsminutter pr. ret | 20 til 30 (opsætning, fotografering, udvælgelse, RAW-redigering) | 10 til 15 (opsætning, fotografering, redigering) | 3 til 5 (tag billede, upload, vælg) |
| I alt med tid til $20 i timen | Cirka $13,40 til $16,75 | Cirka $3,75 til $5,40 | Cirka $1,70 til $2,90 |
| Klar til leveringsapps | Ja | Som regel, hvis opsætningen er god | Ja |
| Print større end 7 tommer | Ja | Op til mobilens 48 MP | Nej |
Den sidste række viser den reelle begrænsning. FoodShot arbejder ud fra det billede, du uploader, og leverer en 2K-fil med 2048 pixels på den lange led på cirka et minut.
Det opfylder rigeligt DoorDashs minimumskrav på 1400 × 800, og vores guider til DoorDashs billedkrav og Uber Eats' billedkrav gennemgår alle specifikationer. Ved 300 ppi kan en fil på 2048 pixels dog kun printes i cirka 6,8 tommers bredde. En kamerafil på 24 MP kan printes i 20 tommers bredde med samme kvalitet.
Til sammenligning koster det $500 til $2.500 pr. fotografering at hyre en fotograf, før udgifter til styling og studie, som vores gennemgang af prisen på madfotografering viser. DoorDash tilbyder også kvalificerede restauranter en gratis fotografering med op til 20 billeder, som er værd at tage imod, hvis du opfylder betingelserne.
Billeder betaler sig hurtigt i begge tilfælde. DoorDash oplyser, at menukort med billeder af retterne oplevede op til 44% højere månedligt salg.
Har du overhovedet brug for et kamera? En test med 5 spørgsmål
De fleste restauranter har egentlig ikke brug for et kamera, og de fleste professionelle madfotografer kan ikke arbejde uden et. Svar ærligt på disse fem spørgsmål, og tæl dine ja-svar.
- Skal et billede trykkes i et større format end cirka 7 tommer? Menukortomslag, plakater, vinduesdekorationer og emballage kræver flere pixels, end en 2K-fil eller en mobils behandlede billede kan levere med et rent resultat.
- Betaler nogen dig for billederne? Kunder og bureauer forventer RAW-filer, ensartet gengivelse gennem en billedserie og et backupkort i kameraet.
- Skal nogen godkende billeder på en stor skærm, mens du fotograferer? Tethering til en bærbar computer er den måde, kokke, art directors og brandansvarlige godkender billeder på i realtid.
- Har du brug for et udtryk, en mobil ikke kan give? Tænk på en sidevinkel med 100 mm, der komprimerer lagene i en burger, ægte 1:1-makro af krummen i et stykke bagværk eller lille dybdeskarphed hen over et helt bord.
- Skal du filme andet end korte klip til sociale medier? Opskriftsprogrammer med flere kameraer, Log-optagelser til farvegraduering og udskiftelige objektiver hører kameraerne til.
Dit resultat:
- 0 ja-svar: Behold din mobil. Til menukort og leveringsapps kan du tilføje en mobilholder, et vindue og en AI-editor og bruge kamerapengene på maden.
- 1 eller 2 ja-svar: Køb et af begynderkameraerne (Canon EOS R50, Nikon Z50 II eller Fujifilm X-S20), og bliv ved med at bruge mobilen til daglige opslag.
- 3 eller flere ja-svar: Gå op til en større sensor (Nikon Z5II, Canon EOS R6 Mark III eller Sony a7 V), og lej mellemformat til de opgaver, der kræver det.
Cafeejer fotograferer et stykke gulerodskage i en vindueskarm med en mobil på et ministativ i stedet for et kamera
Hvis du fik nul ja-svar, sammenligner vores oversigt over de bedste apps til madfotografering de kamera- og redigeringsapps, der er værd at installere først. Trin-for-trin-guiden til at tage madbilleder med mobilen gennemgår resten.
Sådan vælger du et kamera til madfotografering
Kamerahuset er den mindst vigtige del af et madbillede, efter lys, objektiv og styling. De fleste nutidige kameraer tager fremragende madbilleder, så de reelle forskelle ligger i arbejdsgangen. Vælg efter funktionerne nedenfor i denne rækkefølge, og se bort fra kapløbet om specifikationer.
Sensorstørrelse: APS-C, full-frame eller mellemformat
En større sensor giver blødere toner og mere uskarpe baggrunde ved samme billedudsnit, og den koster mere. APS-C-kameraer som R50, Z50 II og X-S20 er rigeligt til blogbilleder og Instagram.
Full-frame-kameraer som Z5II og R6 Mark III er standarden til betalte opgaver. Mellemformatkameraer er til emballage og landsdækkende reklamer.
Megapixels: tilpas dem til dit største print
Megapixels betyder kun noget for print og beskæring. Ved 300 ppi kan en fil på 24 MP printes i cirka 20 tommers bredde, en fil på 102 MP i cirka 39 tommer og en 2K-fil i cirka 6,8 tommer.
Regan Baronis tommelfingerregel er nyttig her: Et print på 8 × 10 kræver kun cirka 8 MP, så de fleste digitalkameraer er allerede overkvalificerede til nettet.
ISO og ydeevne i svagt lys
ISO er sensorens lysfølsomhed, og en tallerken fotograferet med kamera på stativ kræver sjældent høj ISO. Det meste studiearbejde foregår ved ISO 100 til 400, et område hvor alle kameraer her giver billeder uden generende støj.
Ydeevnen ved høj ISO er kun vigtig, hvis du fotograferer håndholdt i svagt oplyste spiselokaler, hvor en større sensor og billedstabilisering i kamerahuset hjælper mest. Endnu bedre er det at forbedre optageforholdene: Vores guider til belysning til madfotografering og naturligt vindueslys koster langt mindre end et nyt kamerahus.
Fokuspunkter, fokusmarkering og fokusbracketing
Flere fokuspunkter lader dig fokusere på pynt i kanten af kompositionen i stedet for i midten, og derfor indeholder Regan Baronis tjekliste til kamerakøb fokuspunkter. Z50 II har 209 fokuspunkter og a7R VI 759, langt flere end du får brug for på en tallerken. Mange madfotografer bruger fokusmarkering, også kaldet focus peaking, når de arbejder på stativ; den fremhæver de skarpe kanter ved manuel fokusering.
Fokusbracketing (Canon), focus shift (Nikon) eller fokusstabling (focus stacking) lader dig sammenlægge flere filer, så en høj burger er skarp fra bolle til tallerken. Tjek specifikationerne, før du betaler.
Tethering: fotografering direkte til en bærbar computer
Tethering sender hvert billede til en bærbar computer, mens du arbejder, så du kan tjekke fokus på en stor skærm, og kunderne kan godkende på stedet. Det er den funktion, der tydeligst adskiller kameraer til kundeopgaver fra hobbykameraer.
Canon, Nikon, Sony og Fujifilm tilbyder alle gratis software til tethering, men ikke til alle kamerahuse, som X-T30-serien viser. Tjek først listen over understøttede modeller.
Skærmen og billeder oppefra
En drejelig skærm lader dig komponere et billede direkte oppefra uden at stå på en stol. Alle kameraer med udskifteligt objektiv i denne guide har en skærm, der kan foldes ud eller vippes, og du bør ikke vælge et kamera uden.
Et solidt stativ til madfotografering med en arm til fotografering oppefra betyder endnu mere end skærmen.
Video
De fleste opskriftsvideoer bliver vist på Reels og TikTok, hvor UHD med 30 fps fra ethvert kamera her er nok. Kig efter 60 eller 120 fps, hvis du vil vise væske, der hældes, og ostetråde, der trækkes, i slowmotion, og kun efter open gate eller RAW-video, hvis du farvegraduerer for kunder.
Vores guide til madindhold fra billeder til video gennemgår arbejdsgangen.
Objektiver betyder mere end kamerahuset
Brug pengene på objektiver før kamerahuset; de fleste madfotografer ejer højst to eller tre objektiver. Et makroobjektiv med en billedvinkel svarende til 50 mm dækker billeder direkte oppefra, 45-graders vinkler og nærbilleder af detaljer; et 100mm-makroobjektiv giver desuden komprimering af perspektivet og arbejdsafstand ved kundeoptagelser.
Vores guide til det bedste objektiv til madfotografering sammenligner mulighederne for hver objektivfatning. Guiden til udstyr til madfotografering gennemgår priser på stativer, baggrunde og lamper til opsætningen.
DSLR eller spejlløst kamera til madfotografering i 2026?
Vælg spejlløst, hvis du køber nyt. DSLR står for digital single-lens reflex, altså et digitalt spejlreflekskamera, og spejlet indeni er den del, branchen har lagt bag sig. Canon, Nikon og Sony har flyttet udviklingen af nye objektiver til spejlløse fatninger, elektroniske søgere viser eksponeringen, før du trykker på udløseren, og software til tethering understøtter spejlløse kameraer først.
Brugte DSLR-kameraer er stadig en fornuftig budgetløsning med et stort udvalg af brugte objektiver bag sig. En Reddit-tråd i r/AskPhotography anbefaler et brugt Canon 5D Mark II med et 50mm f/1.8 af netop den grund: Mad står stille, så du behøver ikke moderne autofokus.
Vores side om madfotografering med DSLR gennemgår indstillingerne, hvis du allerede ejer et.
Købstips til madfotografer på Black Friday
Black Friday 2026 kommer efter to år med stigende kamerapriser; alene Fujifilm hævede priserne i 2025 og igen i oktober 2026. En Black Friday-rabat ophæver måske blot en nylig prisstigning, så fire regler hjælper dig med at undgå at betale for meget.
- Tjek først producenternes butikker med istandsat udstyr. Canons butik med istandsat udstyr har haft R50-kamerahuset til $449 og Nikon USA Z5II til $1.279,95. Istandsatte kameraer fra begge leveres med producentgaranti.
- Køb objektivet før kamerahuset. Et godt makroobjektiv på et begynderkamerahus slår et kitzoomobjektiv på en topmodel.
- Spring pakkefyldet over. Billige stativer, filtre og kort fra ukendte mærker puster pakkens »værdi« op; køb i stedet ét godt kort og ét godt stativ.
- Lej, før du bruger over $2.000. At leje et R6 Mark III eller GFX100S II en weekend fortæller dig mere end nogen anmeldelse.
Hvis du driver en restaurant og stadig er i tvivl, så læs Reddit-tråden Hjælp til at vælge mellem mobil og kamera udelukkende til madbilleder. Det er den samme beslutning, denne guide er bygget op omkring.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er det bedste kamera til madfotografering for begyndere?
Canon EOS R50 ($729) er det bedste kamera til madfotografering for de fleste begyndere, kombineret med RF 35mm f/1.8 Macro til i alt $1.268. Det er let, har en udfoldelig skærm og optager i RAW.
Nikon Z50 II med sit 35mm-makroobjektiv er alternativet, og det er det kamera, madbloggere, der allerede har investeret i objektiver med Z-fatning, typisk starter med.
Er en iPhone god nok til madfotografering?
Ja, til menukort, leveringsapps, websites og sociale medier. En nyere iPhone tager billeder i 48 MP, RAW og makronærbilleder, langt over DoorDashs minimumskrav på 1400 × 800.
Den kommer til kort ved store print, kundeoptagelser med tethering og det udtryk, lange brændvidder giver. Vores guide til fotografering til menukort viser, hvad en mobil kan gøre for et helt menukort.
Har jeg brug for et fuldformatkamera til madfotografering?
Kun til betalte kundeopgaver, tryk eller et udtryk med lille dybdeskarphed i større opstillinger. APS-C-kameraer klarer blogs og Instagram fint, og en ret fotograferet med kamera på stativ ved ISO 100 fjerner det meste af den større sensors fordel i svagt lys.
Hvilket objektiv skal jeg købe sammen med mit første kamera til madfotografering?
Makroobjektiver, der giver en billedvinkel svarende til cirka 50 mm på din sensor, er det rigtige første køb: RF 35mm f/1.8 Macro på Canon APS-C, Z DX MC 35mm f/1.7 på Nikon APS-C eller XF 30mm f/2.8 Macro på Fujifilm.
På et kamerahus i 35mm-format er et 50mm-makroobjektiv udgangspunktet, og et 100mm-makroobjektiv er det næste køb.
Er et DSLR stadig værd at købe til madfotografering?
Brugt, ja, hvis budgettet er stramt. Et brugt digitalt spejlreflekskamera med et 50mm f/1.8 tager stadig fremragende madbilleder, fordi mad ikke bevæger sig. Nyt, nej: Udviklingen af objektiver og software er flyttet til spejlløse kameraer.
Hvor mange megapixels har jeg brug for til menubilleder?
Meget få. Leveringsapps kræver omkring 1400 × 800 pixels, cirka 1,1 MP. Et trykt menubillede på 4 tommers bredde kræver cirka 1.200 pixels ved 300 ppi. Megapixels begynder først at betyde noget ved store print og kraftige beskæringer.
Kan AI-redigering erstatte et kamera til restaurantbilleder?
Til billeder til menukort og levering er svaret for det meste ja. Et mobilbillede redigeret med en AI-baseret madfoto-editor som FoodShot giver et stylet 2K-billede, der er klar til leveringsapps, for $0,72 til $1,20 i direkte udgift i vores regneeksempel, og alle FoodShot-abonnementer inkluderer en licens til kommerciel brug.
Et kamera er stadig bedst til tryk, emballage, kundeoptagelser med tethering og enhver opgave, hvor en kunde betaler for billederne. Se FoodShots priser for abonnementsdetaljer eller vores sammenligning af AI og det at hyre en madfotograf.
Bundlinjen
Vælg kamera efter opgaven, ikke specifikationerne. Mobiler er bedst til de mange løbende billeder; kameraer er bedst til tryk og kunder. Hvis dine billeder bliver vist på Uber Eats, DoorDash og Instagram, giver en nyere mobil og en AI-editor dig flest brugbare billeder pr. dollar og pr. time.
Hvis du blogger, er Canon EOS R50 eller Nikon Z50 II med et makroobjektiv det bedste kamera til madfotografering under $1.500. Hvis kunder betaler dig, eller billedet skal på tryk, så køb Canon EOS R6 Mark III eller Nikon Z5II, og lej mellemformat, når en opgave virkelig kræver det.
